SmCo magnet

SmCo magnet

Përshkrim i shkurtër:

SmCo magnet janë gjenerata e dytë e tokës të rralla magnet i përhershëm, është një magnet kapacitet të lartë të përhershëm bërë nga SM, Co, Fe dhe elemente të tjera gjurmë metalike. Përveç një temperaturë maksimale të punës prej 300 ℃, ajo ka rezistencë të shquar ndaj korrozioni dhe oksidimi. Për këtë arsye, ajo mund të përdoret në aeronautik dhe hapësirë ​​industri aomng tjerët. Prodhon SmCo5 dhe Sm2Co17 magnet në forma të ndryshme. Shumë klientë kërkojnë notat YXG28, YXG30, YXG32, SmCo28, SmCo30, SmCo32, etj përpunimit dhe tolerances ne ...


 • FOB Çmimi: US $ 0.5 - 9,999 / copë
 • Min.urdhër Sasia: 100 Copë / copë
 • Aftësia Furnizimi: 10000 Copë / copë në muaj
 • Port: Ningbo, Shanghai
 • Termat pagesës: L / C, D / A, D / P, T / T
 • detaje të produktit

  Produkt Tags

  SmCo magnet janë gjenerata e dytë e tokës të rralla  magnet i përhershëm , është një magnet kapacitet të lartë të përhershëm bërë nga SM, Co, Fe dhe elemente të tjera gjurmë metalike. Përveç një temperaturë maksimale të punës prej 300 ℃, ajo ka rezistencë të shquar ndaj korrozioni dhe oksidimi. Për këtë arsye, ajo mund të përdoret në aeronautik dhe hapësirë industri aomng tjerët.

  Prodhon  SmCo5  dhe  Sm2Co17  magnet në forma të ndryshme. Shumë klientë kërkojnë notat YXG28, YXG30, YXG32, SmCo28, SmCo30, SmCo32, etj

  Machining dhe tolerancat

  Ne arrijmë madhësinë dimensionale dhe tolerancë duke i prerë ose të rëndë me Lëndë gërryese super. Samarium Cobalt (SmCo) nuk mund të jetë terren me shpimin konvencionale, duke e kthyer ose mulliri proceset, dhe duhet të machined para se ata janë magnetized. Përveç kësaj, kuvendet e mëdha ose komplekse janë magnetized zakonisht para kuvendit. Tolerancat standarde për Samarium Cobalt magnet janë +/-. 005 "për dimensione tokësore. Ne rezervat magnet SmCo në bllok, ring dhe formën e diskut në një shumëllojshmëri të madhësive dhe notat, dhe ne jemi të pajisur plotësisht për të prodhuar madhësinë dhe tolerancën që ju kërkoni.

  material 5 aliazh 1

  1: 5 ofron 16 MGOe (produkt energjia) në 22 MGOe dhe është e përbërë prej rreth 50% dhe 50% samarium kobalt. Në 1: 5 seri ka një maksimum rekomanduar temperaturën operativ prej 250 ° C. SmCo 1: 5 magnet kërkojnë pikat e forta të ulëta në terren sesa 2:17 materiale të bëj për vete. Në disa raste, 01:15 material mund të magnetizohen me polet të shumta, me kusht që një punonjës i përhershëm magnetizing është në dispozicion.

  material 2:17 aliazh

  02:17 ofron 24 MGOe në 32 MGOe dhe është e përbërë prej rreth 25% samarium, 5% bakri, 18% të hekurit, 2% hafnium ose zirkon, me mbetur duke qenë kobalt. 02:17 seri ka një temperaturë maksimale operative prej 350 ° C. notat e veçanta e 2:17 janë në dispozicion të cilat mund të veprojë për të edhe temperatura të larta. SmCo 02:17 kërkon fusha jashtëzakonisht të larta magnetizing, dhe pol tërheqje shumëfishtë nuk është e mundur.

   

  Open dhe shkarko  Data teknik i SmCo magnet

  Baza magnetik Property: 
  Temperatura maksimale e punës: 250-350 ° C
  maksimale Energy Product: (Bhmax) (15-35 MGOe) 
  Temperatura maksimale e punës: (Temp.Tw) 250-350 
  Induksioni detyruese Force: (HCB) 4-12 (Koe ) 
  Magnetism mbetur: Br 0,8-1,2 (T) 
  koeficient temperature kthyeshëm nga magnetizmin mbetur (Br) -0,04 - -0,01

  Features: 
  1. Coercity Excellent 
  2. Stabiliteti temperatura Bukur 
  3. Për shkak ndjeshmërinë e kobalt të çmimeve, çmimi i saj është e shtrenjtë dhe e lehtë për të luhatet

  Procesi i prodhimit të Samarium Cobalt magnet i përhershëm: 
  Procesi Powder → Pressing → Sintering → prerjes → produkteve të përfunduar testi Prona Magnetic →
  Samarium materiale kobalt përpunohen shpesh në rrethana të pa-magnetized, me rrota grind diamanti dhe kërcëllimë lagësht gjobë, e cila është e nevojshme. Për shkak të temperaturë të ulët të ndezjes, samarium kobalt nuk duhet të jetë e thatë plotësisht. Vetëm një shkëndijë e vogël apo elektriciteti statik në prodhimin lehtë mund të shkaktojë një zjarr, me temperaturë jashtëzakonisht të lartë, e cila është e vështirë për të kontrolluar. 

   

  procesi Flow

  Rreziqet kryesore: 
  Samarium kobalt magnet janë të brishtë. Ju lutemi të mbrojtur sytë tuaj, gishtat dhe trupin kur kanë të bëjnë me to. 

  Common applications

  • Motors lartë të performancës
  • lidhëse magnetike
  • separators magnetike

  SmCo magnet VS Sintered Magnet Neodymium
  Dallimet në mes magnet SmCo dhe magnet NdFeB Sintered kryesisht përfshijnë pikat e mëposhtme:
  1. Magnetic force
  magnet neodymium përhershëm    është më e fuqishme se magnet SmCo në fuqi magnetike.
  (BH) max e NdFeB shkrira është deri 53MGOe, ndërsa (BH) max e materialit SmCo është 32MGOe.
  Material SmCo është më e fortë në rezistonin demagnetization se materiale NdFeB.
  2. rezistencë të lartë temperaturë
  NdFeB nuk është superior si SmCo në rezistencë të lartë temperaturë. Temperatura maksimale e punës i NdFeB është 200 ℃ dhe atë të SmCo është deri në 350 ℃.
  3. rezistenca korrozioni
  magnet NdFeB nuk janë aq të mirë në rezistonin oksidimi dhe korrozioni. Në përgjithësi ata duhet të jenë të mbrojtur nga plating apo edhe paketimin vakum. Llojet më të zakonshme të veshjes përfshijnë zink, nikel, epoxy dhe të tjerët. Magnet SmCo nuk do të ndryshkura pa plating.
  4. Shape, përpunimin dhe montimin
  NdFeB dhe SmCo janë të dy materiale të brishtë, kështu që ata nuk mund të jenë prodhuar nga përpunimi i zakonshëm prerjes.
  Metoda e përgjithshme përpunimit është teli elektroda prerje dhe prerje rrotë diamant. Pra, forma prodhueshëm e këtyre magnet janë të kufizuara. Forma shumë e komplikuar nuk janë të realizueshëm. Relativisht të folur, material SmCo është më e brishtë dhe më lehtë të thyer. Prandaj, ju lutem të jenë shumë të kujdesshëm në montimin dhe përdorimin e magnet SmCo.
  5. Çmimi
  Disa vjet më parë, çmimi i magnet SmCo ishte dy herë ose edhe më shumë se ajo e magnet NdFeB.
  Në vitet e fundit, çmimi i NdFeB është rritur në masë të madhe për shkak të masave kufizuese vendit në miniera rralla-tokë. Në thelb, magnet NdFeB të zakonshme janë më të lira se sa samarium kobalt.

   


 • I mëparshëm:
 • Tjetër:

 • Related Products

  WhatsApp Online Chat !