AlNiCo Магнети

AlNiCo Магнети

Краток опис:

AlNiCo Magnets AlNiCo permanent magnet is an alloy magnet made from Al,Ni,Co,Fe and other trace metal elements and may be produced through either sintering or casting process. The product has remarkable resistance against corrosion and high temperature, and is mainly used in certain precision instruments. Common applications Magnetos Separators MRI Sensors Holding magnets Security systems Relays Machining and tolerances Most alnico magnets are manufactured using typical foundry casting t...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Ningbo, Шангај
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  AlNiCo Magnets

  AlNiCo permanent magnet is an alloy magnet made from Al,Ni,Co,Fe and other trace metal elements and may be produced through either sintering or casting process. The product has remarkable resistance against corrosion and high temperature, and is mainly used in certain precision instruments.

  заеднички апликации
  • Magnetos
  • сепаратори
  • МНР
  • сензори
  • Држејќи магнети
  • безбедносни системи
  • релеи

  Обработка и толеранции

  Повеќето AlNiCo магнети се произведени со користење типични леење техники кастинг, каде стопена легура се истури во песок калапи. Многу мали магнети, обично една унца или помалку, исто така се произведува со користење на техники на печатот и синтер. AlNiCo е тешко и кршливи (45-55 Роквел C), и не е погодна за дупчење, прислушување или конвенционалните операции обработка. Блиски толеранции се постигне со абразивни брусење и сечење. Стандард толеранции за земјата димензии се +/-. 005 ". Толеранции за што се димензии фрлија варираат со вистинската големина на дел. ОН-земјата површини се со сива до темно кафеава боја, но се светли метални по мелење.

  Температура ограничувања и методи на магнетизам

  AlNiCo has the lowest temperature coefficient of any commercial magnet material, providing for excellent stability over a wide temperature range. A properly designed circuit using alnico magnets will have a stable flux output during temperature fluctuations. Maximum operating temperature for alnico is 950°F.

  магнетизам

  AlNiCo може да биде делумно demagnetized ако како столбови на магнети се донесе заедно. Поставување индивидуални магнети во контакт со железни материјали можат делумно да ги demagnetize. Грижа мора да биде изложен во справување магнетизирани магнети. Типични AlNiCo 5 апликации бара долго магнетни должина сооднос пол површината на (обично 4: 1 или повеќе) за да се осигура добар магнетни перформанси.

  услуги со додадена вредност

  Ние обезбедува во-куќа сечење и брусење за да се задоволат вашите барања апликација. Ние исто така нудиме помош магнетно коло дизајн да ви овозможи да изберете соодветен материјал и соодветна големина магнет за извршување на задачата ви се потребни.

   
  Се отвори и да ја преземете  магнетните својства шема на AlNiCo магнети

  11


 • Претходно:
 • Следно:

 • Поврзани производи

  WhatsApp Online Chat !