SmCo Магнети

SmCo Магнети

Краток опис:

SmCo Магнети се втора генерација на ретки земјата постојан магнети, е со висок капацитет за постојан магнет направени од Sm, ко, Фе и други трага метални елементи. Покрај макс работна температура од 300 ℃, има извонредна отпорност на корозија и оксидација. Според тоа, може да се користи за аеронаутичка и простор индустрии aomng другите. Произведува SmCo5 и Sm2Co17 магнети во различни форми. Многу клиенти бараат оценки YXG28, YXG30, YXG32, SmCo28, SmCo30, SmCo32, итн обработка и толеранции Ние ...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Ningbo, Шангај
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  SmCo Магнети се втора генерација на ретки земјата  постојано магнети , е со висок капацитет за постојан магнет направени од Sm, ко, Фе и други трага метални елементи. Покрај макс работна температура од 300 ℃, има извонредна отпорност на корозија и оксидација. Според тоа, може да се користи за аеронаутичка и простор индустрии aomng другите.

  Произведува  SmCo5  и  Sm2Co17  магнети во различни форми. Многу клиенти бараат оценки YXG28, YXG30, YXG32, SmCo28, SmCo30, SmCo32, итн

  Обработка и толеранции

  Ние се постигне димензионални големината и толеранција со сечење или мелење со супер абразиви. Samarium Кобалт (SmCo) не може да биде земјата со конвенционалните дупчење, вртење или мелење процеси, и мора да биде машински пред тие да се магнетизирани. Покрај тоа, големи или комплексни собранија вообичаено се магнетизирани пред собранието. Стандард толеранции за Samarium Кобалт магнети се +/-. 005 "за земјата димензии. Ние резерви SmCo магнети во блок, прстен и форма на диск во различни големини и оценки, како и ние сме целосно опремена за производство на големината и толеранција која ви е потребна.

  1: 5 легура материјал

  1: 5 товари 16 MGOe (енергија на производот) до 22 MGOe и е составен од околу 50% и 50% самариум кобалт. 1: серија 5 има максимална Препорачаната работна температура од 250 ° C. SmCo 1: 5 магнети бараат пониски поле предностите од 02:17 материјали за да се хипнотизирам. Во некои случаи, 01:15 материјал може да се магнетизирани со повеќе столбови, под услов magnetizing тела е на располагање.

  02:17 легура материјал

  02:17 товари 24 MGOe до 32 MGOe и се состои од околу 25% самариум, 5% бакар, 18% железо, 2% хафниум или циркониум, со се кобалт остатокот. На серија на 2:17 има максимална работна температура од 350 ° C. Специјални оценки од 02:17 се на располагање, кои може да работи да се дури и повисоки температури. SmCo 02:17 бара екстремно високи magnetizing полиња, како и многу пол магнетизам не е можно.

   

  Отворен и преземање на  технички податоци на SmCo Магнети

  Основа магнетна сопственост: 
  Максимална работна температура: 250-350 ° C
  Максимален енергетски производ: (Bhmax) (15-35 MGOe) 
  Максимална работна температура: (Temp.Tw) 250-350 
  Индукција принудна сила: (HCB) 4-12 (Koe ) 
  резидуален магнетизам: Br 0,8-1,2 (T) 
  реверзибилна температурен коефициент на резидуален магнетизам (Br) -0,04 - -0,01

  Карактеристики: 
  1. Одлично Coercity 
  2. Ница температура стабилност 
  3. Поради цена чувствителност на кобалт, нејзината цена е скапа и лесно да се врти

  Процесот на производство на Samarium Кобалт постојан магнет: 
  Буре процес → притискање → синтерување → магнетна сопственост тест → сечење → готови производи
  Samarium Кобалт материјали најчесто се обработуваат под не-магнетизирани околности, со дијамант мелење тркало и влажни фино брусење, што е потребно. Поради ниска температура на палење, Samarium Кобалт не мора да биде сува целосно. Само една мала искра или статички електрицитет во производството лесно може да предизвика пожар, со екстремно високи температури, што е тешко да се контролира. 

   

  процесот на проток

  Главната закана: 
  Samarium Кобалт магнети се кршливи. Ве молиме љубезно ги заштити вашите очи, раце и тело, кога се занимаваат со нив. 

  Common applications

  • мотори со високи перформанси
  • магнетна спојки
  • магнетни сепаратори

  SmCo Магнети VS Синтерувани неодимиум магнети
  Разликите помеѓу SmCo магнети и Синтерувани NdFeB магнети главно ги вклучуваат следните точки:
  1. магнетна сила
  неодимиум постојан магнет    е помоќен од SmCo магнет во магнетна сила.
  (БХ) максимум од синтерувани NdFeB е до 53MGOe, додека (БХ) максимум од SmCo материјал е 32MGOe.
  SmCo материјал е посилна во отпорен demagnetization од NdFeB материјал.
  2. Висока температура отпор
  NdFeB не се чувствувате како SmCo во висока температура отпор. Максимална работна температура на NdFeB е 200 ℃ и на тој на SmCo е до 350 ℃.
  3. Отпорност на корозија
  NdFeB магнети не се толку добри во отпорен на оксидација и корозија. Општо земено, тие треба да бидат заштитени со позлата, па дури и вакуум амбалажа. Вообичаени видови на средства за премачкување содржи цинк, никел, епоксидни и други. SmCo магнети за да не ќе бидат рѓосување без позлата.
  4. Форма, обработка и монтажа
  NdFeB и SmCo се и кршлив материјал, така што тие не можат да бидат произведени од страна на обичните обработка сечење.
  Општ метод за обработка е жица електрода сечење и сечење дијамант тркало. Па може да се произведат форми од овие магнети се ограничени. Премногу комплицирани форми не се реални. Релативно зборувајќи, SmCo материјал е повеќе кревка и полесно да се скрши. Затоа, ве молиме да бидат многу внимателни во монтажа и користење SmCo магнети.
  5. Цена
  Пред неколку години, цената на SmCo магнети беше двојно, па дури и повеќе од тоа на NdFeB магнети.
  Во последниве години, цената на NdFeB е зголемен во голема мера се должи на рестриктивните мерки на земјата во ретки земни рударството. Во суштина, заеднички NdFeB магнети се поевтини од Samarium Кобалт.

   


 • Претходно:
 • Следно:

 • Поврзани производи

  WhatsApp Online Chat !